More

  GÜLÇİÇEĞİ KİLOGRAM FİYATI BELLİ OLDU

  Gülbirlik Yönetim Kurulu bugün yaptığı toplantıda 2022 yılı Gülçiçeği kilogram bedelini 22 lira olarak belirledi. Böylece geçen yıla göre gül çiçeği kilogram fiyatında %282’lik artış yapılmış oldu. Daha önce üreticiye kilo başına 10 lira peşin ödeme yapan Gülbirlik 12 liralık fiyat farkını önümüzdeki hafta içerisinde kooperatifler kanalıyla ödemeye başlayacak.

  Kurulduğu 1954 yılından bu yana üreticinin daima yanında olan Gülbirlik 2022 yılı gülçiçeği kilogram bedelini 22 lira olarak belirledi. Gülbirlik, Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Demir başkanlığında yapılan toplantı sonunda Gülçiçeği kilogram bedelini 22 lira olarak belirlerken, ödemelerin ise kısa sürede tamamlanması kararı aldı. Üreticiye kampanyanın ortasında ve sonunda toplanan gül miktarı kadar kilo başına 10 lira peşin ödemede bulunulmuştu. Aradaki 12 liralık fiyat farkı ise önümüzdeki haftadan itibaren Kooperatifler kanalıyla ödenmeye başlanacak. Konuya ilişkin açıklama yapan Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, “2022 yılı gül çiçeği sezonunu hayırlısı ile kazasız belasız tamamladık. Akabinde hemen pazarlama çalışmalarımıza başlayarak yurt dışı satışlarımızı gerçekleştirdik. Halen çalışmalarımız devam etmektedir. Bizler Yönetim Kurulu olarak üretici ortaklarımızın böylesi sıkıntılı bir ortamda aile bütçelerine bir nebze de olsa katkı sağlamak ve rahatlatmak için Birliğimiz ve Rosense A.Ş.’nin imkanlarını birleştirerek yaptığımız çalışma ve değerlendirmeler sonucunda 2022 yılı gül çiçeği kilogram fiyatı 22 lira olarak tespit edilmiştir. Geçen yıl biliyorsunuz gül çiçeği kilogram fiyatı 7,80-TL olarak tespit edilmişti. Geçen yılla kıyasladığımızda 14 lira 20 kuruşluk bir artış yaşanmış oldu, Yüzdelik dilime vurduğumuz ise yaklaşık yüzde 282 artmış oldu. Ödemelere önümüzdeki hafta içerisinde başlamış olacağız. Zaten biliyorsunuz bu yılki kampanya döneminde biz üreticilere kilogram başına 12 lira peşin ödemede bulunmuştuk. Geri kalan 10 liralık farkı da hesaplayıp üreticilerimize olan borcumuzu tamamen ödemiş olacağız.

  HER ZAMAN EN İYİ FİYATI VERME  GAYRETİ İÇERİSİNDE OLDUK…

  Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda imkanlar ölçüsünde gül üreticisine en iyi fiyatı verme gayreti içerisinde olduk. Bu anlayışımız dün de böyleydi, bugün de aynı yarın da aynı olacak. Bundan hiç kimsenin şüphesi ve endişesi olmasın” şeklinde konuştu.

  GÜLCÜLÜĞÜN DUAYENİ İSMAİL EFENDİYİ DE  RAHMETLE ANIYORUZ

  Çelik, “Gülcülük sektörünün bölgemizde gelişmesinde büyük emeği geçen ve bölge ekonomisi ile ülke ekonomisine önemli katkı sağlanmasında her türlü fedakarlıktan çekinmeyen gülcülüğün duayeni merhum Müftüzade İsmail Efendi başta olmak üzere, ebediyete intikal etmiş olan Gülbirlik kurucularını ve emeği geçen tüm üreticileri minnetle yadediyoruz” dedi.


  “HEDEFLEDİĞİMİZ ÖLÇÜDE  GÜLÇİÇEĞİ ALDIK

  Gül, Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Çelik, gül çiçeğinin Isparta ekonomisine büyük katkı sağladığını söyledi.

  GÜLBİRLİK olarak üreticinin alın terlerinin karşılığını alabilmeleri için ellerinden gelen bütün gayreti sarf ettiklerini belirten Çelik bu yılki kampanya dönemine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, “2022 yılı kampanyamız sonunda üreticilerimizden satın aldığımız gülçiçeğini en iyi şekilde değerlendirerek gülyağı ve gül konkreti şeklinde değerlendirdik. Bu ürünlerimizin pazarlanması noktasında da yurt dışı ziyaretlerimiz oldu, müşterilerimizle yaptığımız görüşmeler sonunda pazarladığımız ürünlerin satışından elde ettiğimiz gelirin durumuna göre bu yılki gülçiçeği kilogram bedelini 22 lira olarak belirlemiş olduk. Üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Şartlar ve imkanlar dahilinde en iyi fiyatı belirlediğimize inanıyorum. Üreticilerimize biz kampanya döneminde 10 lira ara ödemede bulunmuştuk, böylece 12 liralık farkı da önümüzdeki günlerde ödeyip üreticilerimize olan borcumuzu tamamen kapatmış olacağız” dedi.

  BU YILKİ KAMPANYA 50 GÜN SÜRMÜŞTÜ

  2022 Gülçiçeği alım kampanyasının bu yıl kazasız ve sorunsuz bir şekilde sona erdiğini hatırlatan Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, “Bildiğiniz gibi bu yılki kampanyamız yaklaşık 50 gün sürdü. Biz Gülbirlik olarak hedeflediğimiz ölçüde gülçiçeği satın almanın mutluluğunu yaşadık. Gülçiçeği alım kampanyası boyunca Gülbirlik olarak herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Isparta’da bu yılki gülçiçeği rekoltesinin yaklaşık 15 bin ton civarında gerçekleştiğini tahmin ediyoruz” dedi.
  Kısa adı GÜLBİRLİK olan ve yaklaşık 5 bin ortaklı Gül, Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği bu yılki kampanya döneminde üreticilere taahhüt ettiği iki ayrı ön ödeme Gülbirlik’e bağlı 6 Kooperatif kanalıyla üreticilere peşin olarak yapılmıştı.

  YURT DIŞINDA PAZARLAMA ÇALIŞMASI YAPTIK…
  2022 yılı Gülçiçeği alım kampanyasının sona ermesiyle yurt dışına giderek ürünleri pazarlama çalışmaları yaptıklarını ve müşterilerle ön görüşmelerde bulunduklarını belirten Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, “Biz geçtiğimiz yıl Gülbirlik olarak Gülçiçeğinin kilogram fiyatını 7 lira 80 kuruş olarak belirlemiş ve buna göre ödeme yapmıştık. Önce ki yıllarda da buna benzer yüksek fiyatlarımız olmuş idi. Biz geçmişte Gülbirlik olarak üreticilerimizin, daha doğrusu kendi kooperatifimize bağlı olan ortaklarımızın hak ve hukuklarını korunması adına elimizden gelen bütün gayreti göstermek suretiyle verilebilecek en yüksek fiyat verdik. Hatta Isparta da en iyi fiyatı da bizim verdiğimizi düşünüyoruz. Bu yıl da sezon bitimiyle birlikte gül yağının pazarlama işlemlerine başlayıp hızlı bir şekilde gülyağı pazarlaması esnasında elde ettiğimiz gelir de göz önünde bulundurulmak suretiyle yapılan masraflar da bunlardan düşülerek çıkan fiyatı üreticimize olduğu gibi yansıtmış oluyoruz” dedi.


  HER ZAMAN ÜRETİCİMİZİN YANINDAYIZ

  Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, üreticilerin kendileri için olmazsa olmazlar arasında olduğunu belirterek, “Biz onların haklarını en az kendimiz kadar düşünüyoruz. Üreticilerimiz bizim için vazgeçilmezlerimizdir. Onlar var ise Gülbirlik var.
  Çünkü bizim kooperatifimizin olmadığı yerde biz olmayacağız. Dolayısıyla onları yaşatmak, onları üretime katkı sağlamaya devam ettirmek için en iyi fiyatı vererek gülü, gülcülüğü, sektörü bütünüyle gelecekteki nesillere aktarma gibi bir misyonumuz ve görevimiz var. Bu bilinçle çalışıyoruz.” dedi.
  Çelik, “Biz biliyorsunuz Gülçiçeği bedelini her yıl kampanyamız bittikten sonra kazancımıza bakıp ona göre bir fiyat tespit ediyoruz. Bu geçmişte de böyle oldu, bugün de böyle oldu, yarın da öyle olacak. Ama şunu özellikle belirtmek istiyorum bu zamana kadar üreticilerimizi bu konuda hiç mağdur etmedik, piyasanın en yüksek rakamını vermek için elimizden gelen gayreti gösterdik ve Yönetim Kurulu olarak gülçiçeği bedelini bu yıl 22 lira olarak belirledik” dedi.

  YAKLAŞIK 2500 KİLO GÜLYAĞI ÜRETİLDİ

  Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, bu yıl Isparta’da yaklaşık 2 bin- 2 bin 500 kilo gül yağı üretiminin yapıldığını belirterek firmaların alım kapasiteleri ve işlemeler dikkate alındığında 15 ile 20 ton arası da gül konkreti imalatının söz konusu olduğunu sözlerine ekledi.

  Son Haberler

  75 MİLYON YILLIK T-REX’İN MİDESİNDE İKİ YAVRU DİNOZOR FOSİLİ ÇIKTI

  Fosil, midesinde av maddeleri korunmuş olan ilk tiranozor iskeleti. Bilim insanları 5 ila 7 yaşlarında...

  ISPARTA32SPOR’A HAKEM TOKADI

  Türkiye Futbol Federasyonu 2. Lig Kırmızı Grupta mücadele eden Isparta32spor deplasmanda Mehmet Küçük Durmuş...

  KEDİ SAHİBİ OLMAYLA ŞİZOFRENİ ARASINDA GİZEMLİ BİR BAĞLANTI BULUNDU

  Yeni bir araştırma, kedi sahibi olmanın şizofreniyle ilişkili bozukluklara yakalanma riskini iki katına çıkarabileceğini öne sürüyor. Avustralyalı...

  ANTİBİYOTİKTE TÜRKİYE DÜNYADA 3’ÜNCÜ SIRADA

  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye, antibiyotiklerin basit hastalıklara karşı etkisiz kaldığı ülkeler arasında...

  Gündemdekiler...

  ORMANLARI KORUMANIN EN İYİ YOLU BULUNDU

  İsveçli bilim insanlarının yaptığı kapsamlı çalışmadan, ormanları korumak için en etkili yöntemin, kontrolü bölgede...

  İYİ PARTİ’DEN AHMET TURAL’IN ADAYLIĞI KESİNLEŞTİ

  Geçtiğimiz günlerde İyi Parti’den aday adaylığını açıklayan Ahmet Tural’ın adaylığı kesinleşti. İyi Parti Isparta...

  YÜKSEK ALKOLLÜ KUYRUKLUYILDIZ “METEOR YAĞDIRACAK”

  NASA'nın "anormal derecede alkollü" olduğunu keşfettiği kuyrukluyıldız, çok yakında bir meteor yağmuruna neden olabilir. 46P/Wirtanen...