More

  MİLLETVEKİLİ AYLİN CESUR, TOKMACIK’TA YIKILAN OKUL BİNASINI SORDU

  Yalvaç’ın en büyük köylerinden olan Tokmacık Köyü’nün 2019 yılında depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan okul binasının akıbeti belirsizliğini koruyor.

  İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Tokmacık Köyü Okul binasının yıkıldıktan sonra aradan geçen 3 yılda neden yerine yenisinin yapılmadığını Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e sordu, Bakan Özer ise 2023’ü işaret ederek bir başka bahara dedi.

  YIKILAN TOKMACIK KÖYÜ OKUL BİNASI 3 YILDIR NEDEN YAPILAMADI?

  2019’da yıkılan okul binasının yerine yenisinin 3 yıldır yapılmaması sebebi ile onlarca aile çocuklarının eğitim öğretimlerinin aksamaması içini Tokmacık Köyü’nü terk etmek zorunda kalıyor.

  2023 yılı Yatırım programında değerlendirileceği söylenen okul binası inşaatının ne zaman başlayıp ne zaman hizmete açılacağı bilinmiyor, köy halkı tepkili.

  Peki okul binası yıkıldıktan sonra ne oldu?

  MİLLETVEKİLİ CESUR, MECLİS BAŞKANLIĞI’NA MİLLİ EĞİTİM BAKANI MAHMUT ÖZER’İN CEVAPLAMASI İSTEMİYLE SUNDUĞU ÖNERGEDE;

  1- Isparta ilimizin Yalvaç İlçesi’ne bağlı Tokmacık Köyü’nde 2019 yılında depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan okulun yerine depreme dayanıklı halde yeni bir okul binası yapılması planlarınız arasında mıdır?

  2- Isparta ilimizin Yalvaç İlçesi’ne bağlı Tokmacık Köyü’ne yapılacak olan yeni okul binası 2022 yılı yatırım programında yer almakta mıdır?

  3- Isparta İlimizin Yalvaç ilçesi genelinde depreme dayanıksız kaç okul bulunmaktadır?

  4- Isparta ilimizin Yalvaç ilçesinde bulunan depreme dayanıksız okulların güçlendirilmesi veya yıkılıp yeniden yapımı ile ilgili Bakanlığınızın çalışması var mıdır?

  BAKAN TOKMACIK’TA YIKTIKLARI OKUL İÇİN BİR BAŞKA BAHARA DEDİ

  Bakan Özer, uzunca bir süre sonra Milletvekili Cesur’a verdiği cevapta bir başka bahara dedi:

  “Bakanlığımızca, 2000 yılı öncesinde (özellikle 1998 Deprem Yönetmeliği öncesinde) yapılmış ve kullanım ömrünü doldurmamış binaların tahkiklerinin yapılmasına öncelik verilmektedir.

  Soru önergesine konu Yalvaç ilçesine bağlı Tokmacık Köyünde depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle 2019 yılında yıkılan okul binasının yerine yeni okul binası yapılması işinin 2023 yılı Yatırım Programı kapsamında değerlendirilebileceği belirtilmiştir.” şeklinde kaçamak bir cevapla kısaca bir başka bahara dedi.

  YALVAÇ’TA DEPREME DAYANIKLI OLMAYAN KAÇ OKUL VAR?

  Milletvekili Cesur’un sorularının tamamına cevap vermeyen Mahmut Özer, ‘Yalvaç ilçesi genelinde depreme dayanıksız olduğu tespit edilen kaç okul vardır‘ sorusunu ve tespit edilen bu okulların güçlendirilmesi veya yıkılıp yeniden yapılması ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışma olup olmadığı sorularına ise Bakan Özer cevap vermedi.

  Bakan Özer’in verdiği cevapta neden yıktıkları okulu yapmadıklarına ilişkin belirttiği cevapta gerekçe olarak 2000 öncesi yıkılan okulları yaptıkları cevabı ise şaşkınlıkla karşılandı. Bakanın bu cevabı ile; ‘20 senedir iktidarda olan bir hükümet neden hala 2000 öncesi yıkılan okulları tamamlamadı ve bu iktidar göreve devam edecek olsa, Tokmacık gibi yıkılan okullara sıra gelmesi için en az 20 yıl daha mı geçmesi gerekmektedir’ sorularını akla getirdi. İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un konunun takipçisi olacağı biliniyor.

  Son Haberler

  ISPARTA HALKINA BELEDİYE BAŞKANI OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTEDİKLERİNİ SORDUK

  Isparta halkına belediye başkanı olarak kimi görmek istediklerini sorduk. [youtube https://www.youtube.com/watch?v=NcYZ5sTZxbE?si=Qy0LhT0xGBS0X1h5]

  ŞENOL’DAN ADALET VE HUKUK SİSTEMİNE TEPKİ

  CHP Isparta İl Başkanı Vedat Şenol, ülkemizi derinden sarsan adalet ve hukuk krizi ile...

  BURAK ÇULCU ZAFER PARTİSİ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYI OLDU

  Isparta'nın merkezinde 1995 yılında doğan Burak Çulcu, Zafer Partisi'nden Belediye Meclis üyeliği için aday...

  ISPARTA’DA ZİHİNSEL ENGELLİLER YARARINA KERMES DÜZENLENECEK

  Karınca Zihinsel Engelliler Derneği tarafından 1 Aralık 2023 Cuma günü Iyaş Park AVM’de  açılacak...