More

  12 AYLIK CARİ AÇIK 39 MİLYAR DOLAR

  Cari denge, eylül ayında 2.9 milyar dolar açık verdi 

  12 aylık cari açık 39.1 milyar dolar oldu. 

  Merkez Bankası’nın açıkladığı Ödemeler Dengesi İstatistikleri’ne göre, 2021 yılının eylül ayında 2.7 milyar dolar fazla veren cari işlemler hesabı, bu ayda 2.9 milyar dolar açık kaydetti. 

  TCMB, eylül ayı cari denge üzerinde, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 6.97 milyar dolar artarak 8.1 milyar dolara yükselmesinin etkili olduğu değerlendirmesini yaptı. 

  Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bir önceki yılın aynı ayında 6.7 milyar dolar fazla vermişken, bu ay 6.8 milyar dolar fazla verdi. 

  Hizmetler dengesi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 1.32 milyar dolar artarak 6.1 milyar dolara yükseldi. Bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, 743 milyon dolar artarak 4.6 milyar dolar olarak gerçekleşti. 

  Ağustos ayına ilişkin cari işlemler açığı 3 milyar 112 milyon dolardan 2 milyar 738 milyon dolara revize edildi. 

  Resmi rezervler azaldı 

  Bir önceki yılın eylül ayında 45 milyon ABD doları net giriş kaydeden ikincil gelir dengesi kalemi, bu ayda 5 milyon ABD doları net çıkış kaydetmiştir. 

  Eylülde doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 488 milyon dolar olarak kaydedildi. Portföy yatırımları 3.4 milyar dolar tutarında net çıkış kaydetti. 

  Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, eylülde yurt dışı yerleşikler, hisse senedi piyasasında 522 milyon dolarlık ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 115 milyon dolarlık net satış gerçekleştirdi. Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili Genel Hükümet ve bankalar sırasıyla 2 milyar 500 milyon dolar ve 1 milyar 132 milyon dolar net geri ödeme yaptı 

  Resmi rezervlerde bu ay 1.66 milyar dolar azaldı. 

  Son Haberler

  BURAK ÇULCU ZAFER PARTİSİ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYI OLDU

  Isparta'nın merkezinde 1995 yılında doğan Burak Çulcu, Zafer Partisi'nden Belediye Meclis üyeliği için aday...

  ISPARTA’DA ZİHİNSEL ENGELLİLER YARARINA KERMES DÜZENLENECEK

  Karınca Zihinsel Engelliler Derneği tarafından 1 Aralık 2023 Cuma günü Iyaş Park AVM’de  açılacak...

  GELECEĞİN ŞEFLERİ HÜNERLERİNİ SERGİLEDİLER

  Isparta il genelindeki meslek liselerinin yiyecek içek bölümlerinde eğitim gören ‘Geleceğin Şefleri’ hünerlerini Barida...

  EĞİRDİR GÖLÜ’NDE KURAKLIKTAN DOLAYI YENİ ADA ORTAYA ÇIKTI

  Eğirdir Gölü'nde Oluşan Yeni Ada, Nostaljik Anıları Hatırlattı Eğirdir Gölü'nde devam eden kuraklık, ilginç bir...