More

  HAKLARIMIZDAN, GELECEK HEDEFİMİZDEN ASLA VAZGEÇMİYORUZ

  Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptal edilerek yeniden düzenlenmesini isteyen eğitim emekçileri taleplerini sıralayarak iş bırakma eylemi yaptı. Eğitim İş Sendikası ve Eğitim Sen de Kaymakkapı Meydanında eylemdeydi.

  Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali başta olmak üzere taleplerini sıralamak üzere iş bırakan eğitim emekçileri sokağa çıktı. Eğitim İş Sendikası ve Eğitim Sen  Kaymakkapı Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması yaptı.

  Çok sayıda eğitim emekçisinin katıldığı eylemde Eğitim Sen Şube Başkanı Rifat Gürbüz, “Öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran, öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, özlük haklarını zayıflatan öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren Öğretmenlik Meslek Kanunu düzenlemesine karşı haklarımızı, meslek onurumuzu ve geleceğimizi savunmak için bir aradayız.

  Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) yönelik yoğun tepkilere rağmen, MEB ısrarla somut bir adım atmamaktadır.

  Türkiye’de aynı işi yaptıkları halde farklı statü ve maaşlarla çalışmak zorunda kalan başka bir meslek grubu yoktur. Öğretmenler arasında halen var olan aday, sözleşmeli, kadrolu, ücretli ayrımına yenilerini eklenirken, eğitim sisteminin rekabetçi ve eleyici yapısına öğretmenlik mesleği de eklenmek istenmektedir.

  Öğretmenlerin, eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarına ilişkin sorunları Milli Eğitim Bakanlığı’nın gündeminde değildir. Yıllardır ekonomik, sosyal ve özlük haklarımıza ve geleceğimize yönelik taleplerimiz görmezden gelinmekte, insanca yaşam ve insan onuruna yakışır ücret taleplerimiz yok sayılmaktadır.

  Öğretmenlerin mesleki birikimini ve niteliğini yok sayan kariyer basamakları uygulamasının öğretmenlik mesleğinin saygınlığını daha da düşürmesine karşı hiçbir eğitim emekçisinin, eğitim alanında örgütlü hiçbir sendikanın sessiz ve tepkisiz kalması beklenemez. Bu amaçla 14 Ekim tarihinde eğitim alanında örgütlü ve mücadeleden yana olan sendikalar bir araya gelmiş ve ortak talepler belirlenmiştir” dedi.

  İŞTE EĞİTİM EMEKÇİLERİNİN TALEPLERİ

  19 Kasım tarihinde gerçekleşecek kariyer sınavının derhal iptal edilmesi,

  Eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmesi,

  Tüm eğitim çalışanlarına yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışı sağlanmasına ilişkin düzenleme yapılması,

  Kamuda mülakat uygulamasına son verilmesi,

  Tüm eğitim çalışanlarına sosyal devlet ilkesi gereği ayrım yapılmaksızın; giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılması ve aile çocuk yardımı tutarlarının iyileştirilmesi,

  Vergi dilimi adaletsizliğine son verilmesi,

  Öğrencilerin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme haklarının, sosyal devlet anlayışıyla devlet güvencesine alınması ve kamusal eğitim sağlanması.

  Gürbüz, açıklamasında “Kökleri 1908’e kadar giden eğitim ve bilim emekçilerinin 112 yıllık mücadele geleneği ve tarihi, aynı zamanda insanca bir yaşam ve demokratik bir Türkiye için yürütülen mücadelenin tarihidir. Eğitim ve bilim emekçilerinin 112 yıllık onurlu yürüyüşünde, Encümen-İ Mualliminden, Türkiye Öğretmen Dernekleri Milli Federasyonuna, İLKSEN den Türkiye Öğretmenler Sendikası TÖS e, , TÖB-DER den, Eğit-Der e, Eğitim-İş e, Eğitim-Sen e asla yılgınlık yoktur. Kamusal, Laik, bilimsel eğitim talebimizden, haklarımızdan, çağdaş, demokratik bir gelecek hedefimizden asla vaz geçmiyoruz.

  Biz bu onurlu duruşumuzu; 112 yıllık mücadele geleneğimizden, Emperyalizme tarihin en büyük dersini veren Atatürk’ten, Köy Enstitülerinin aydınlık yüzünden, Rıfat Ilgazlardan, Fakir Baykurtlardan miras aldık.

  Ve yine bilinmelidir ki;

  Eğitim Sen, kariyer basamakları sınavının iptali, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun yeniden düzenlenmesi, yoksulluk sınırı üzerinde bir ücret artışı, güvenceli iş, kamusal, Laik ve demokratik eğitim mücadelesini sürdürmeye, kararlılıkla devam edecektir. Biz eğitim emekçileri, birleşeceğiz, ayrışmayacağız… Dayanışacağız, Yarışmayacağız” dedi.

  Eğitim İş Sendikası Şube Başkanı Mehmet Akif Nalbant da açıklamasında eğitim emekçilerinin hak mücadelelerinin süreceğini kaydetti.

  Son Haberler

  75 MİLYON YILLIK T-REX’İN MİDESİNDE İKİ YAVRU DİNOZOR FOSİLİ ÇIKTI

  Fosil, midesinde av maddeleri korunmuş olan ilk tiranozor iskeleti. Bilim insanları 5 ila 7 yaşlarında...

  ISPARTA32SPOR’A HAKEM TOKADI

  Türkiye Futbol Federasyonu 2. Lig Kırmızı Grupta mücadele eden Isparta32spor deplasmanda Mehmet Küçük Durmuş...

  KEDİ SAHİBİ OLMAYLA ŞİZOFRENİ ARASINDA GİZEMLİ BİR BAĞLANTI BULUNDU

  Yeni bir araştırma, kedi sahibi olmanın şizofreniyle ilişkili bozukluklara yakalanma riskini iki katına çıkarabileceğini öne sürüyor. Avustralyalı...

  ANTİBİYOTİKTE TÜRKİYE DÜNYADA 3’ÜNCÜ SIRADA

  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye, antibiyotiklerin basit hastalıklara karşı etkisiz kaldığı ülkeler arasında...