More

  ISPARTA’DA KESTANE HASADI BAŞLADI

  ISPARTA’da kent merkezindeki kestane ağaçlarının meyve verme dönemi başladı. Vali Aydın Baruş da mahalle muhtarlarıyla birlikte asırlık kestane bahçelerini gezerek, doğa yürüyüşü yaptı.

  Yenice Mahallesi sınırları içerisindeki Kestane Bahçeleri arasında, 50 yıldan önce meyve vermeyen, çoğunluğu 500 yaşını geçmiş, en yaşlı olanı 800 yıllık olan ve hala meyve veren ağaçlar bulunuyor. Yıl boyunca dikenli kabuklarının içinde yetişen kestaneler, ekim ayı ortalarından kasım ayı ortalarına kadar yaklaşık bir ay boyunca asırlık ağaçlardan toprağa düşüyor.

  Vatandaşlar ise doğanın sunduğu kestaneleri topluyor. Bahçe sahiplerince toplanan kestanelerin bir kısmı tüketilirken bir kısmı da satılıyor. Büyüklüğü ve fazla şekerli olmamasıyla dikkati çeken kestaneler alıcılarını bekliyor.

  Isparta şehir merkeziyle iç içe sayılacak mesafede olan kestane bahçelerine, Gökçay Kavşağı’ndan Yenice Mahallesi’ne doğru Çayboyu Yolu’nu takip ederek, ulaşılıyor. Buradan da asırlık ağaçların yaydığı oksijeni teneffüs ederek ve kuş cıvıltıları arasında yürüyerek, Gökçay mesire alanına çıkılıyor.

  Vali Aydın Baruş da beraberinde İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, Muhtarlar Derneği Başkanı Gökhan Büyükleblebi, Yenice Mahallesi Muhtarı İsmail Akkaya ve bazı mahalle muhtarlarıyla birlikte asırlık kestane bahçelerini gezerek, doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.

  Vali Baruş, yürüyüş sonunda ateşte taze kavrulmuş kestanelerin tadına bakıp, vatandaşlarla sohbet etti.

  Son Haberler

  75 MİLYON YILLIK T-REX’İN MİDESİNDE İKİ YAVRU DİNOZOR FOSİLİ ÇIKTI

  Fosil, midesinde av maddeleri korunmuş olan ilk tiranozor iskeleti. Bilim insanları 5 ila 7 yaşlarında...

  ISPARTA32SPOR’A HAKEM TOKADI

  Türkiye Futbol Federasyonu 2. Lig Kırmızı Grupta mücadele eden Isparta32spor deplasmanda Mehmet Küçük Durmuş...

  KEDİ SAHİBİ OLMAYLA ŞİZOFRENİ ARASINDA GİZEMLİ BİR BAĞLANTI BULUNDU

  Yeni bir araştırma, kedi sahibi olmanın şizofreniyle ilişkili bozukluklara yakalanma riskini iki katına çıkarabileceğini öne sürüyor. Avustralyalı...

  ANTİBİYOTİKTE TÜRKİYE DÜNYADA 3’ÜNCÜ SIRADA

  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye, antibiyotiklerin basit hastalıklara karşı etkisiz kaldığı ülkeler arasında...