More

  ISPARTA’NIN BELASI ‘’METAMFETAMİN’’ HAKKINDA EMNİYETTEN KORKUNÇ RAPOR!

  Geçtiğimiz günlerde Isparta UYUMDER Başkan Yardımcısı’nın da üzerinde durduğu ‘’Metamfetamin’’ maddesi hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Bürosu ‘’Metamfetamin’’ maddesi ile ilgili korkunç bir rapor yayınladı.

  ISPARTA’da uyuşturucu ve madde bağımlılarının rehabilite edilmesi amacıyla hizmet veren Uyuşturucu, Bağımlılıklarla ve Alkolizm ile Mücadele Derneği’nin (UYUMDER) Başkan Yardımcısı Yaşar Erbil, metamfetamin kullanımının son dönemde hızla arttığını söyledi. Erbil, önlem alınmadığı takdirde yakın zamanda sokaklarda bu maddeyi kullananların ‘zombi’ gibi dolaşmasının kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

  Emniyetin raporuna göre;

  EROİN’DEN BİLE TEHLİKELİ
  Metamfetamin, uyarıcı ve halüsinasyon özelliği olan sentetik maddeden oluşuyor. Uzun süre güçlü uyarıcı özelliği dolayısıyla bir kullanımda bile bağımlılık yapabiliyor. Metamfetamin maddesi, yoğunlukla kırılmış kristal, buz, cam parçaları veya limon tuzu görünümünde piyasaya sürülüyor. Türkiye’de genel olarak kullanılan sokak adları ‘Met’, ‘Kristal’, ‘Buz’, ‘Ateş-Buz’ ve ‘Metin Amca’ olarak biliniyor.

  İLAÇLA TEDAVİSİ BULUNMUYOR
  Metamfetamini kullanıldıktan 8-24 saat boyunca kişiye etki eden maddeyi düşük dozda kullanıldığında uyanıklık, enerji yoğunluğu, sinirlilik, iştahsızlık, aşırı güven gibi etkilere sebep olabiliyor. Metamfetaminin yarattığı etkiler hızlıca başlayıp, hızlıca sonlanıyor. Bundan dolayı kullanıcılar tekrarlayıcı dozlara ihtiyaç duyabiliyor. Metamfetamin; çok tehlikeli, tamamen sentetik, kuvvetli bağımlılık potansiyeli olan ve kullanıcılarda çok kısa sürede dikkat dağınıklığının artması, bulantı, ağız kuruluğu, göz bebeklerinde genişleme, titremeler, kas seğirmesi, bellek kaybı, agresif veya şiddet içerikli davranışlar, duygudurum düzensizlikleri, ağız ve diş problemleri, zayıflama, deri lekeleri, bipolar bozukluk, paranoya ve şizofreni, parkinsona, kalıcı beyin hasarlarına, şiddetli kalp hastalıklarına hatta ölümlere neden olabilen bir madde olarak biliniyor ve şuana kadar ilaçla yapılan tedavisi bulunmuyor.

  UYUŞTURUCU KULLANAN KADINLAR DAHA ÇOK TERCİH EDİYOR
  Rapor, kişiler hakkında yürütülen adli işlemler tamamlanmasının ardından tamamı gönüllülerden oluşan 10 bin 34 metamfetamin kullanıcısı ile diğer maddeleri kullanan 17 bin 745 kişinin kıyaslanması ile hazırlanarak sonuçlar çıkardı. Metamfetamin kullanıcılarında yüzde 92,9 oranında erkekler kullanırken bu oran kadınlarda yüzde 7,1 olarak karşımıza çıkıyor. Diğer madde kullanan kadın oranı ise 3,7 olduğu görüldü.

  MET BAŞLAMA YAŞI YÜKSEK
  Bir diğer önemli sonuç ise metamfetamin kullananlarda ortalama başlama yaşı diğerlerine göre daha yüksek olduğu belirlendi. Metamfetamin kullanıcılarında diğer maddeleri kullananlara göre yalnız yaşayanların, boşananların ve ilk madde denediğinde evlilerin oranı yüksek olduğu görüldü. Başlama nedenlerinde “aile içi sorunlar” ile kullanım sürecinde “aile ilişkilerim bozuldu” diyenlerin oranı çok yüksek çıktı. Yine “anne ve baba arasında şiddet” ve “aile içinde şiddet” oranlarının diğer madde kullanıcıları profiline göre yüksekliği sağlıksız aile yapısı ile metamfetamin kullanımı arasında ilişki olup olmayacağı konusundaki soruyu akıllara getirdi. Metamfetamin kullanıcılarında ”bağımlı değilim” diyenlerin oranının düşüklüğü, “tedavi olmak isteyenlerin” oranının yüksekliği bu maddenin potansiyel bağımlılık gücünün fazlalığının göstergesi olduğu ortaya çıktı. Metamfetamin kullanıcılarında bu maddeyi “metruk binalarda/arabada” kullananların daha fazla olması da göze çarptı.

  Son Haberler

  ISPARTA HALKINA BELEDİYE BAŞKANI OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTEDİKLERİNİ SORDUK

  Isparta halkına belediye başkanı olarak kimi görmek istediklerini sorduk. [youtube https://www.youtube.com/watch?v=NcYZ5sTZxbE?si=Qy0LhT0xGBS0X1h5]

  ŞENOL’DAN ADALET VE HUKUK SİSTEMİNE TEPKİ

  CHP Isparta İl Başkanı Vedat Şenol, ülkemizi derinden sarsan adalet ve hukuk krizi ile...

  BURAK ÇULCU ZAFER PARTİSİ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYI OLDU

  Isparta'nın merkezinde 1995 yılında doğan Burak Çulcu, Zafer Partisi'nden Belediye Meclis üyeliği için aday...

  ISPARTA’DA ZİHİNSEL ENGELLİLER YARARINA KERMES DÜZENLENECEK

  Karınca Zihinsel Engelliler Derneği tarafından 1 Aralık 2023 Cuma günü Iyaş Park AVM’de  açılacak...