More

  ‘’TÜİK, TALİMATLI ORANLARLA CEBİMİZDEN ÇALMAYA DEVAM EDİYOR’’

  Memur ve emeklilerin maaşlarına yansıyacak zamlara ilişkin TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarına Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu İl Temsilcisi ve Eğitim-İş Isparta Şube Başkanı Mehmet Akif Nalbant basın açıklaması yayınlayarak tepki gösterdi.

  Nalbant yaptığı açıklamada;

  ‘’TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarına göre; 2022 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %3,54, bir önceki yılın Aralık ayına göre %57,80, bir önceki yılın aynı ayına göre %85,51 ve on iki aylık ortalamalara göre %65,26 olarak gerçekleşti.

  Milyonlarca kamu çalışanı, emekli ve işçinin alacağı zam oranı TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarına göre belirlenmektedir.

  Ancak, TÜİK enflasyonunun dört ayda açıkladığı yüzde 10.85 oranı halkın enflasyonu verilerine göre neredeyse bir ayda yaşanmaktadır.

  Kamu-Ar’ın ekim ayı halkın enflasyonu araştırmasında bir önceki aya göre artış oranı yüzde 6,3 olarak gerçekleşmiştir. Kamu Ar verilerine göre dört aylık enflasyon ise 19,2 oranında gerçekleşmiştir. Açıklanan bu enflasyon oranları ocak ayında yapılacak zamlara etki edeceği düşünülürse milyonlarca emekçinin cebine dört ayda yüzde 8,35 oranında enflasyon kaybı yaşanacaktır.

  Yanlış ekonomik ve tarımsal politikaların gıda fiyatlarında yol açtığı artış, ülkedeki açlık riskini giderek büyütüyor. Gıdaya erişimi zorlaştıran fiyat artışları vatandaşları yetersiz ve sağlıksız beslenmeye zorluyor.  Uzmanlar bu durumun, önemli sağlık sorunlarına yol açma riski taşıdığını belirtiyor. Son bir yılda kamu çalışanları ve kamu emeklilerinin ücret ve aylıkları enflasyon farkları da dâhil yüzde 85,6 oranında arttı.

  Asgari ücretteki artış yüzde 94,6 oldu, işçi ve bağımsız çalışanların emekli aylıkları ise yüzde 78,61 oranında arttı.  Buna göre geçen yıl ekim ayında 100 liraya satın alınan bir gıda sepeti için bu yıl ekim ayında 277,5 lira ödemek gerekirken, kamu çalışanı ve emeklisinin 100 liralık geliri ise 185,6 lira, asgari ücretlininki 194,6 lira, işçi ve bağımsız çalışan emeklisininki ise 178,6 lira oldu.

  Açlık ve yoksulluğun her geçen gün daha fazla hissedilmesi yurttaşların geçim sıkıntısı ile baş etmesini zorlaştırmaktadır.

  Yaşanılan ekonomik krizde günden güne alım gücü düşen yurttaşlar bir de TÜİK’in sarayın talimatlarıyla açıkladığı manipüle edilmiş enflasyon oranları ile hakları gasp edilmektedir.

  Kamu-Ar verilerine göre sadece ekim ayında Ekmek, pirinç, un, bulgurda  bir önceki aya göre yüzde 8,5, et ve balık grubu fiyatlarında yüzde 1,9, süt ve süt ürünleri ile yumurta grubu fiyatları ise yüzde 5,7, yağ fiyatlarında yüzde 0,9, sebzede bir önceki aya göre ortalama yüzde 20,2 oranında artış yaşanırken, TÜİK’in dört ayda açıkladığı 10,85 oranındaki enflasyon farkını hangi verilere dayandırdığı halen açıklanamamaktadır.

  Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ve yurttaşlar olarak; TÜİK’in enflasyon hesaplama yöntemlerini acilen kamu oyuna paylaşmasını, talimatlarla değil yurttaşların haklarını gözeterek enflasyon oranlarını şeffaf bir şekilde açıklaması gerektiğini hatırlatıyoruz.’’ İfadelerine yer verdi.

  Son Haberler

  BURAK ÇULCU ZAFER PARTİSİ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYI OLDU

  Isparta'nın merkezinde 1995 yılında doğan Burak Çulcu, Zafer Partisi'nden Belediye Meclis üyeliği için aday...

  ISPARTA’DA ZİHİNSEL ENGELLİLER YARARINA KERMES DÜZENLENECEK

  Karınca Zihinsel Engelliler Derneği tarafından 1 Aralık 2023 Cuma günü Iyaş Park AVM’de  açılacak...

  GELECEĞİN ŞEFLERİ HÜNERLERİNİ SERGİLEDİLER

  Isparta il genelindeki meslek liselerinin yiyecek içek bölümlerinde eğitim gören ‘Geleceğin Şefleri’ hünerlerini Barida...

  EĞİRDİR GÖLÜ’NDE KURAKLIKTAN DOLAYI YENİ ADA ORTAYA ÇIKTI

  Eğirdir Gölü'nde Oluşan Yeni Ada, Nostaljik Anıları Hatırlattı Eğirdir Gölü'nde devam eden kuraklık, ilginç bir...