More

  EĞİRDİR’DE BOĞAZOVA SULAMA SORUNLARI İLE İLGİLİ TOPLANTI YAPILDI

  31.07.2023 Tarihinde SAREM (Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü) toplantı salonunda Boğazova meyve bahçelerinde süre gelen sulama sorunları, Eğirdir Kaymakamı Adem ÇELİK başkanlığında ki yapılan ve konu paydaşlarının da yer aldığı bir toplantı ile görüşüldü. Toplantıya Kaymakam Adem ÇELİK dışında Eğirdir Belediye Başkanı Veli GÖK, DSİ Bölge Müdürü Rahmi ŞAHİN ve konu paydaşları katıldı.

  Toplantının açılış konuşmasını yapan Kaymakam Adem ÇELİK, uzun yıllardan beri özellikle bilim adamlarının küresel ısınma sonucu büyük su sıkıntılarının ve hatta savaşların su kıtlığından çıkacağını belirterek, bu yüzden suyu mümkün olduğu kadar tasarruflu kullanmamız gerektiğini, suyu kullanırken başkalarının hakkını saygı göstermemiz gerektiğini söyledi. Ve özellikle bireysel su kulanımında tasarruflu davranılması gerektiğinin önemini vurgulayan Kaymakam ÇELİK konuşma yapması için sözü Belediye Başkanı Veli GÖK’e verdi.

  Başkan Veli GÖK, konuşmasının bir bölümünde çiftçilerimizin ve özellikle sulama Kooperatiflerinin Eğirdir halkına yakışır davranmalarını ve meydana gelen illegal su kullanımında kooperatiflerin sorumluluk sahalarında gereken önlemi almaları gerektiğini belirtti.

  Konuşma sırası gelen DSİ Bölge Müdürü Rahmi ŞAHİN, sezon başında imza altına alınan protokolü uyulduğu takdirde bu yılı sorunsuz çıkaracaklarını , her türlü ekipmana sahip olduklarını, kurumca gerekli önlemleri aldıklarını, çiftçilerimizden de gereken özveriyi gösterip paniğe kapılmamaları gerektiğini belirtti. Eğirdir Gölü’nün yıllık 750 milyon metreküp su döngüsünün olduğunu ve bunu yaklaşık 500 milyon metreküpünün buharlaşmayla kaybolduğunu söyleyen ŞAHİN, küresel ısınmadan dolayı yağışların azaldığını ve gelir gider dengesinin bozulmasından her yıl Eğirdir Gölü su kotunun düştüğünü belirtti. Daha önceki yıllarda dünyada 2-3 yıl kurak bir dönem olursa, 2-3 yılda sulak bir dönem geçtiğini ve dünya üzerinde ki su döngüsünün bir dengede geçtiğini söyleyen Bölge Müdürü ŞAHİN, bu dengenin bozulduğunu ve son 4-5 yıldır dünyanın kurak bir periyot geçirdiğini bundan dolayı da su kıtlığının meydana geldiğini söyledi.

  Ardından söz alan Boğazova Sulama Birliği Başkanı Celal CEYLAN, sezon başında 6 sulama kooperatifi ve ilgili sulama birliğinin ortaklaşa bir sulama programı hazırladıklarını, ancak vatandaşların bir bölümünün paniğe kapılarak bu programa uymadıklarını söyledi. Yine başka bir sorun olarak özel şahıslara ait başıboş moto-pompların keyfi ve programsız hareket ettiklerini belirtti. Eğer sezon başında hazırladıkları sulama programı uyulmuş olsaydı şu an için sulamanın sorunsuz devam etmiş olacağını, ama henüz geç kalınmadığını, vatandaşların paniğe kapılmadan, programa ve alınan karalara uydukları takdirde bu yılı sorunsuz atlatacaklarını söyledi. Yine Kovada Kanalı üzerinde vatandaşların programsızca sekte oluşturmamaları gerektiğini söyleyen CEYLAN, toplantı sonunda sulama kooperatifleriyle tekrar bir sulama periyodu hazırlamak için program yapılmasını belirtti ve toplantı sonlandı.

  Son Haberler

  75 MİLYON YILLIK T-REX’İN MİDESİNDE İKİ YAVRU DİNOZOR FOSİLİ ÇIKTI

  Fosil, midesinde av maddeleri korunmuş olan ilk tiranozor iskeleti. Bilim insanları 5 ila 7 yaşlarında...

  ISPARTA32SPOR’A HAKEM TOKADI

  Türkiye Futbol Federasyonu 2. Lig Kırmızı Grupta mücadele eden Isparta32spor deplasmanda Mehmet Küçük Durmuş...

  KEDİ SAHİBİ OLMAYLA ŞİZOFRENİ ARASINDA GİZEMLİ BİR BAĞLANTI BULUNDU

  Yeni bir araştırma, kedi sahibi olmanın şizofreniyle ilişkili bozukluklara yakalanma riskini iki katına çıkarabileceğini öne sürüyor. Avustralyalı...

  ANTİBİYOTİKTE TÜRKİYE DÜNYADA 3’ÜNCÜ SIRADA

  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye, antibiyotiklerin basit hastalıklara karşı etkisiz kaldığı ülkeler arasında...