More

  TÜRKİYE KATLİAMA KARŞI DURUŞ GÖSTERMEK ZORUNDADIR

  Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Vedat Şenol, İsrail Devletinin Gazze’de gerçekleştirdiği savaş suçunun son bulması için mücadeleye devam ettiklerini belirtti.

  Şenol, “İsrail – Filistin konusunda bir haftadır olan olaylarla ilgili insanlık acısından çok vahim bir olay bir soykırıma yönelen bir olay. Biz İsrail – Filistin olayın tek yönlü değil özellikle emperyalist devletlerin bir nüfuz alan yarışmasından kaynaklanan Siyonist İsrail’in de Gazze’de halkı sürerek katlederek boşaltarak orada tamamen işgal etmeyi hedefleyen bir politikasının olduğunu düşünüyoruz” dedi.

  Şenol, “Bu süreçte gerçek Filistin halkının gerçek temsilcisi Filistin Kurtuluş Örgütüdür. Filistin’in devlet başkanı vardır. Ama fiilen batı Şeria farklı bir El Fetih tarafından Gazze’de Hamas tarafından kontrol edilen bir bölge durumunda. Hamas’ın İsrail sivil halkına saldırması kabul edilebilir bir olay değildir. Bunun büyük ölçüde planlanmış bir eylem olduğunu düşünüyorum. Amerika’nın ve İsrail’in bunu fırsat bilerek Filistin halkı üzerinde katliama kalkışması kabul edilir bir olay değildir. Burada plan daha büyüktür Lübnan, Irak, Suriye ve İran buralarda savaşın büyümesiyle Türkiye’yi savaşın içine dahil edeceklerdir plan budur.

  Müslüman Filistin halkına karşı dinsel temelde karşı kutupsal örgütlenmek istemektedirler. Amerika’nın yanı sıra Avrupa devletleri burada saf tutmuştur. İran’ı destekleyen Rusya karşı saftadır. Türkiye katliama karşı duruş göstermek zorundadır. Emperyalizmin karşısında sorun çok basittir. Bölge devletlerin işbirliği ile ne Amerika ne Rusya diyebilmek gerekir. Orada halk kendi sorunlarını çözmesi lazım. İsrail’in saldırgan politikalarını uluslararası destek vermek çok daha tehlikelidir dünya savaşına kadar götürebilir. Emperyalizmin gözü kördür insan haklarını demokrasiyi hiçe saymaktır. İsrail için insan hakları sadece kendi devletleri için geçerlidir. İsrail Gazze’de hastaneyi hedef alarak en az 500 kişiyi katletmiştir. Kadınlar çocuklar bebekler vardır bunun affedilir bir yanı yoktur. Bu saldırıyı CHP olarak böylesi Siyonist faşist bir terörü lanetliyoruz. Buna karşı bölge devletlerin hep beraber hareket etmesini en azından Arap devletlerin Türkiye, İran, Rusya ve Çin de dahil olmak üzere bu teröre karşı İsrail’in bu saldırına ortak duruş göstermesi gerekir” dedi.

  HERKESİ SERBEST KÜRSÜYE DAVET EDİYORUZ

  Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Vedat Şenol, cumartesi günü gerçekleştirecekleri “serbest kürsüéye bütün Ispartalıları davet etti. Şenol, “CHP’de serbest kürsü var. 2 hafta önce ilk toplantımızı üyelerimize açık olarak yaptık. Bu hafta cumartesi günü 12.00-14.00 arasında serbest kürsü vardır. Üyelerimizi ve Isparta halkına çağrıda bulunuyoruz. Serbest kürsünün amacı hakaret ve bel altı konuşmalar haricinde bütün konular serbest. Her türlü eleştiriye açığız. Halkımızı davet ediyoruz” dedi.

  OTOBÜSLERE DESTEK VERİLMESİ GEREKİR

  Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Vedat Şenol, 65 yaş üstü vatandaşların otobüslere ücretsiz binişlerinin kaldırılmasını eleştirdi. Şenol, “Emeklilerle ilgili Türkiye çapında Halk Otobüsleri Kooperatifi 65 yaş üstü emeklilerin otobüse binmesi ayda 2 gün 2 gün de ekstra toplam 4 gün bir karar alıp bindirmeyeceğiz demişler. Biz buna şiddetle karşıyız. 65 yaş üstü ve engellilerle ilgili karar halk otobüslerinde kanun ile düzenlenmiştir. Bunların bindirilmemesi diye bir şey olamaz. Tabi ki halk otobüslerinin akaryakıttan kaynaklanan zararları var. Önemli olan bu destekler nereden geliyor. Özellikle aile ve ekonomik politikalar ve maliye bakanlığının bu konuda kaynak oluşturduğu ve belediyeler üzerinden kooperatiflere kaynağın aktarıldığını biliyoruz bunun arttırılması söz konusu. CHP belediyelerin uygulamalarını özellikle takip ettik. Edirne, Çanakkale, İstanbul, Ankara, Antalya belediyelerinde bu olaylar çözülme noktasında. Isparta’da da bu olay bir kart ile kaç kişinin bindiği kontrol edilebilir. Belediyeler devletten gelen kaynağın yanında kendi kaynaklarından da destek vermesi gerekiyor. Edirne belediyesi devletten gelen kaynak 2750 üstüne de belediye kendisi koyarak bu vatandaşlarımızın ücretsiz binmeleri sağlanmış. Isparta belediyesi de aynı şekilde yapabilir destekliyoruz” dedi.

  EMEKLİ MAAŞLARI ARTIRILMALIDIR

  Şenol, “Emeklilerimizin maaşlarının 7,500 kök maaş, enflasyonun hayat pahalılığın bu kadar yüksek olduğu bir zamanda bu maaşların en az asgari ücret olması gerekiyor. Yoksulluk sınırı 22 bin lira. Emekli maaşların bir şekilde artması gerekir. Cumhurbaşkanının 5 bin lira emeklilere bir kere mahsus verdiği parayı da yetersiz buluyoruz. Ayrıca çalışan emeklilere bu para verilmemesi ayrımcılıktır, anayasaya aykırıdır. Emekliler zaten zevkten değil paraları yetmediği için çalışıyorlar. Bunun için bütün emeklilere bu para verilmeli.

  Önümüzdeki pazartesi günü 13,30’da parti binamızın önünde toplanarak kaymakkapıda bir yürüyüş düzenleyip emeklilerimizin hakları hayat pahalılığı ile ilgili basın açıklaması yapacağız. Herkesi bekleriz” ifadelerini kullandı.

   

  Son Haberler

  75 MİLYON YILLIK T-REX’İN MİDESİNDE İKİ YAVRU DİNOZOR FOSİLİ ÇIKTI

  Fosil, midesinde av maddeleri korunmuş olan ilk tiranozor iskeleti. Bilim insanları 5 ila 7 yaşlarında...

  ISPARTA32SPOR’A HAKEM TOKADI

  Türkiye Futbol Federasyonu 2. Lig Kırmızı Grupta mücadele eden Isparta32spor deplasmanda Mehmet Küçük Durmuş...

  KEDİ SAHİBİ OLMAYLA ŞİZOFRENİ ARASINDA GİZEMLİ BİR BAĞLANTI BULUNDU

  Yeni bir araştırma, kedi sahibi olmanın şizofreniyle ilişkili bozukluklara yakalanma riskini iki katına çıkarabileceğini öne sürüyor. Avustralyalı...

  ANTİBİYOTİKTE TÜRKİYE DÜNYADA 3’ÜNCÜ SIRADA

  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye, antibiyotiklerin basit hastalıklara karşı etkisiz kaldığı ülkeler arasında...