More

  WAFA: İSRAİL’İN SALDIRILARINDA 47’DEN FAZLA AİLE NÜFUSTAN SİLİNDİ

  WAFA’nın haberinde, İsrail’in saldırıları sonucu 47’den fazla ailenin nüfustan silindiği ileri sürüldü. Gazze’de nüfusun yüzde 70’inin ise sağlık hizmetlerinden mahrum bırakıldığı belirtildi.

  Filistin resmi ajansı WAFA, 7 Ekim’den bu yana süren çatışmalarda en az 47 ailenin ‘nüfustan silindiğini’ bildirdi.  Habere göre, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne saldırılarında 47’den fazla ailenin tüm üyeleri öldürüldü.

  Gazze’de 500’den fazla kişinin öldürülmesiyle 47’den fazla ailenin nüfus kayıtlarından silindiği aktarıldı.

  ‘NÜFUSUN YÜZDE 70’İ SAÜĞLIK HİZMETLERİNDEN MAHRUM KALDI’

  Öte yandan, Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el Kudra, çatışmalara ilişkin konuştu. Buna göre, Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Ajansının (UNRWA) merkezlerini boşaltması ve hizmetlerini durdurmasının ardından Gazze’nin kuzeyindeki nüfusun yüzde 70’i sağlık hizmetlerinden mahrum kaldı.

  AA’nın aktardığına göre Kudra, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin bölgeyi terk etmesini istemesi üzerine UNRWA’ya bağlı merkezlerin boşaltıldığını ve hizmetlerin durdurulduğunu ifade etti. Filistinli Sözcü, “Bu nedenle Gazze’nin kuzeyindeki nüfusun yüzde 70’i sağlık hizmetlerinden mahrum kaldı” dedi.

  ‘ETNİK TEMİZLİK’ İDDİASI

  Kudra açıklamasında ayrıca, İsrail’in 2014’te düzenlediği saldırıları hatırlattı.”İsrail 2014 yılında 51 günde öldürdüğünden daha fazlasını 8 günde öldürdü” diyen Kudra, İsrail’in Filistinlilere orantısız güç kullanması ve sistematik olarak devam ettirdiği saldırıların ‘etnik temizlik’ anlamına geldiğini vurguladı.

  Kudra, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana 2 bin 329 Filistinliyi öldürdüğünü, 9 bin 42 kişiyi de yaraladığını ifade etti.

  İsrail’in 7 Temmuz 2014’te Gazze’ye başlattığı 51 gün süren saldırılarda, 578’i çocuk, 489’u kadın, 2 bin 322 Filistinli hayatını kaybetmiş, 12 binden fazlası da yaralanmıştı. Saldırılar nedeniyle 12 bin evin tamamen, 160 bin evin kısmen yıkıldığı, 6 bin 600 evin ise kullanılamayacak hale geldiği bildirilmişti

  Son Haberler

  ISPARTA HALKINA BELEDİYE BAŞKANI OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTEDİKLERİNİ SORDUK

  Isparta halkına belediye başkanı olarak kimi görmek istediklerini sorduk. [youtube https://www.youtube.com/watch?v=NcYZ5sTZxbE?si=Qy0LhT0xGBS0X1h5]

  ŞENOL’DAN ADALET VE HUKUK SİSTEMİNE TEPKİ

  CHP Isparta İl Başkanı Vedat Şenol, ülkemizi derinden sarsan adalet ve hukuk krizi ile...

  BURAK ÇULCU ZAFER PARTİSİ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYI OLDU

  Isparta'nın merkezinde 1995 yılında doğan Burak Çulcu, Zafer Partisi'nden Belediye Meclis üyeliği için aday...

  ISPARTA’DA ZİHİNSEL ENGELLİLER YARARINA KERMES DÜZENLENECEK

  Karınca Zihinsel Engelliler Derneği tarafından 1 Aralık 2023 Cuma günü Iyaş Park AVM’de  açılacak...