More

  İLK DNA AŞISI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

  mRNA aşılarının pandemide gösterdiği başarının ardından sıra DNA aşılarına geldi. ABD’de faaliyet gösteren Medigen adlı şirket, üzerinde çalıştığı DNA aşısının insanlı denemelerine gelecek yıl başlayabileceklerini açıkladı.

  Hızlı üretim süreçleri ve kolay saklama gibi avantajlara sahip olan DNA aşıları, vücuda zayıflatılmış bir canlı virüs vermek yerine, virüsün DNA’sından bir parçanın verilmesi ve buna karşılık vücudun kendi aşısını üretmesi prensibine dayanıyor. New Scientist’e konuşan Medigen’in Başkanı ve Bilimden Sorumlu Baş Yöneticisi Peter Pushko “İzlediğimiz yaklaşım bu ve işe yarıyor” diyor. Şirket bugüne kadar deney farelerinde iki tür potansiyel aşıyı test etti. Chikungunya ve sarı humma virüslerine maruz bırakılan hayvanlar, DNA aşısı sayesinde enfeksiyondan korundu. Bu bilginin altını çizen Pushko, ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA ile görüşme halinde olduklarını ve onay alır almaz 1. aşama klinik testlere başlamaya hazır olduklarını söyledi.

  Diğerlerinden farkı ne?

  Bildiğimiz klasik aşılar, yani zayıflatılmış canlı virüsler temel alınarak hazırlanan aşılar tek bir dozla bile güçlü ve uzun süreli koruma sağlıyor. Ancak buna karşın önemli riskler barındırıyorlar. Bağışıklık sistemi zayıf kişilerde enfeksiyon riski yaratabiliyorlar, zayıflamış virüslerin mutasyona uğrayarak tehlikeli bir forma dönüşmesi de söz konusu olabiliyor. Bu tabloyla nadiren de olsa çocuk felci aşılarından sonra karşılaşılabiliyor. Bu gibi tehditlere karşı modern birçok aşı “ölü” virüslerden, HPV ve Hepatit B aşıları ise virüs yerine viral proteinlerden oluşuyor. Ancak bu bir başka dezavantaj getiriyor, aşıların güçlü bir yanıt oluşturması için tekrarlanan dozlarla uygulanması gerekiyor. Bu da RNA ve DNA aşılarına olan ilgiyi artırıyor.

  Oda sıcaklığında saklanabilecek

  DNA aşılarını mRNA aşılarına göre öne çıkaran ise içeriğindeki moleküllerin daha stabil olması ve mRNA aşıları gibi donmuş halde saklanmayı gerektirmemesi. DNA aşılarının buzdolabında hatta oda sıcaklığında saklanmasının bile mümkün olabileceği belirtiliyor. Bu aşılardaki zorluk ise kullanım aşamasıyla ilgili. mRNA aşılarının sadece hücre zarını aşması gerekirken, DNA aşılarının hücrenin çekirdeğine nüfuz etmesi gerekiyor. Bu da mikroenjeksiyon gibi özel yöntemler gerektiriyor.

  Virüslerin kontrolden çıkma ihtimali var mı?

  Zorluğu kabul eden ancak sorunu çözmeye yakın olduklarını söyleyen Pushko “Vücutta birkaç virüs üretildikten sonra virüsler kendilerini kopyalamaya başlıyorlar. Böylece hücrelerin çekirdeklerine az sayıda DNA molekülü ulaşsa bile insanlar etkili bir doz almış oluyor” diyor. Peki virüslerin kontrolden çıkması gibi bir ihtimal var mı? Bu ihtimali yok saymayan Pushko, virüslerin vahşi formlarına dönme olasılıklarını en düşük hale getirmek için bazı viral genleri sildiklerini ve bazılarını yeniden düzenlediklerini söylüyor.

  KAYNAK: OKSİJEN

  Son Haberler

  ISPARTA HALKINA BELEDİYE BAŞKANI OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTEDİKLERİNİ SORDUK

  Isparta halkına belediye başkanı olarak kimi görmek istediklerini sorduk. [youtube https://www.youtube.com/watch?v=NcYZ5sTZxbE?si=Qy0LhT0xGBS0X1h5]

  ŞENOL’DAN ADALET VE HUKUK SİSTEMİNE TEPKİ

  CHP Isparta İl Başkanı Vedat Şenol, ülkemizi derinden sarsan adalet ve hukuk krizi ile...

  BURAK ÇULCU ZAFER PARTİSİ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYI OLDU

  Isparta'nın merkezinde 1995 yılında doğan Burak Çulcu, Zafer Partisi'nden Belediye Meclis üyeliği için aday...

  ISPARTA’DA ZİHİNSEL ENGELLİLER YARARINA KERMES DÜZENLENECEK

  Karınca Zihinsel Engelliler Derneği tarafından 1 Aralık 2023 Cuma günü Iyaş Park AVM’de  açılacak...