More

  SOYU TÜKENMİŞTİ: MAMUTLAR GERİ DÖNEBİLİR

  Teksas, Deep Ellum’da Colossal Biosciences şirketi 2028 yılına kadar yaşayan, nefes alan bir mamuta sahip olmayı hedefliyor.

  Günümüz Teksas’ı geyiklere,SOYU TÜKENMİŞTİ: MAMUTLAR GERİ DÖNEBİLİR çıngıraklı yılanlara ve vaşaklara ev sahipliği yapıyor ve bir yok olma ve tür koruma şirketinden gelen haberlere göre yakında mamutlara da sahip olabilir. Bu iddialı hedefin arkasındaki şirket Colossal Biosciences ve hedefleri 2028 yılına kadar Teksas merkezli tesislerinde yaşayan, nefes alan mamutlara sahip olmak.

  Aktüel Arkeoloji’nin  IFLScience dayandırdığı habere göre, araştırmacı Ben Lamm, dinozorları geri getirip getiremeyeceğimiz konusunda verdiği bir röportajda, “Colossal Biosciences, en azından bizim bildiğimiz kadarıyla, dünyanın ilk yok olma ve tür koruma şirketi” dedi. “Bunun bizim için anlamı, soyu tükenmiş bir hayvanda var olan temel fenotipler veya fiziksel özelliklerle hangi genlerin ilişkili olduğuna bakmak ve bunları anlamaktır.

  “Örneğin, yünlü mamut için, kubbe kafatası, kavisli diş ve onu soğuğa dayanıklı kılan her şeyin yanı sıra postunun altındaki pek çok şeydir. Sinir uçlarının donma sıcaklıklarına nasıl tepki verdiği, vücudun hemoglobini nasıl ürettiği ve tüylü yün kürk gibi şeyler.

  Bu genleri bulmak için öncelikle soyu tükenmiş bir hayvanın yaşayan en yakın akrabasına bakmak gerekiyor ve mamut örneğinde bu, genetik olarak yüzde 99,6 oranında aynı olan Asya fili” dedi.

  Lamm sözlerine şöyle devam etti: “Colossal’da sorduğumuz şey, filleri soğuğa dayanıklı kılan temel genleri nasıl anlayabileceğimizdir. “Bu genlerin soyu artık tükenmiş durumda, peki bu genlerin soyunu nasıl kurutacağız ve onları yaşayan bir hayvanın mimarisine nasıl yerleştireceğiz?

  Mamut 2.0’ın ete kemiğe bürünmesine giden yol, bir Asya filinin yumurta hücresinden çekirdeğin çıkarılmasını ve Lamm’ın bir mamutun gelişmek için ihtiyaç duyduğunu belirttiği özelliklerin (soğuğa dayanıklılık, kavisli dişler, tüylü yün kürk vb.) tüm genleriyle dolu bir çekirdekle değiştirilmesini içeriyor. Bu da bir tür soğuğa dayanıklı fil melezi olacağı anlamına geliyor ki Colossal Biosciences’ın kurucusu George Church bunu “velociraptor’un sevimli versiyonunu” yaratmaya benzetiyor.

  Bazıları, nesli tükenmekte olan pek çok hayvanın eşikte olduğu bir dönemde mamutun peşine düşmenin en iyi yol olup olmadığını sorguluyor, ancak eski hayvanların neslinin tükenmesinden elde edilen yeni teknolojilerin ve keşiflerin modern hayvanlara da fayda sağlayabileceği umuluyor.

  Lamm sözlerine şöyle devam etti: “Yok oluşu ortadan kaldırma yolunda geliştirdiğimiz tüm teknolojilerin bazılarının insan sağlığına yönelik uygulamaları var ve bunlardan para kazanıyoruz. Bunu geçen yıl yaptık, ilk hesaplamalı biyoloji platformumuzu ortaya çıkardık, ancak yardımcı üreme teknolojilerine veya hayvanat bahçeleri ya da dünya çapındaki hayvan grupları için koruma gruplarına katkıda bulunabilecek tüm teknolojileri sübvanse ediyor ve dünyaya ücretsiz olarak veriyoruz.”

  Bunun koruma için dönüştürücü olabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle, türlerimizle zaman içinde oluşturduğumuz bu yok oluşu önleme araç kitini, dışarıdaki her koruma grubu için kullanılabilir ve ücretsiz hale getirmek istiyoruz.”

  Colossal Biosciences ayrıca yünlü mamutun soyunun tükenmesinin iklim değişikliğinin bazı etkilerini durdurmaya, hatta belki de tersine çevirmeye yardımcı olabileceğini savunuyor. Kuzey Kutbu tundrasında otlayan ve dolaşan mamutların otlakların gelişmesini sağlayacağını, bunun da çözülmeyi yavaşlatmaya ve permafrost içinde depolanan sera gazlarının salınmasına yardımcı olacağını öne sürüyorlar.

  KAYNAK: GAZETE DUVAR

  Son Haberler

  ISPARTA HALKINA BELEDİYE BAŞKANI OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTEDİKLERİNİ SORDUK

  Isparta halkına belediye başkanı olarak kimi görmek istediklerini sorduk. [youtube https://www.youtube.com/watch?v=NcYZ5sTZxbE?si=Qy0LhT0xGBS0X1h5]

  ŞENOL’DAN ADALET VE HUKUK SİSTEMİNE TEPKİ

  CHP Isparta İl Başkanı Vedat Şenol, ülkemizi derinden sarsan adalet ve hukuk krizi ile...

  BURAK ÇULCU ZAFER PARTİSİ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYI OLDU

  Isparta'nın merkezinde 1995 yılında doğan Burak Çulcu, Zafer Partisi'nden Belediye Meclis üyeliği için aday...

  ISPARTA’DA ZİHİNSEL ENGELLİLER YARARINA KERMES DÜZENLENECEK

  Karınca Zihinsel Engelliler Derneği tarafından 1 Aralık 2023 Cuma günü Iyaş Park AVM’de  açılacak...