More

  “TARIMSAL KURAKLIK İL KRİZ MERKEZİ KOMİSYONU” TOPLANDI

  “Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Komisyonu” toplandı: Eğirdir Gölü için ilave tedbirler alınacak.

  Türkiye Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı çerçevesinde, 2023-2024 tarım yılına ait olası tarımsal kuraklık ihtimalini önceden değerlendirmek ve gerekli tedbirlerin alınması maksadıyla ilimizde sürdürülen “Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Komisyonu”, Vali Aydın Baruş başkanlığında DSİ 18. Bölge Müdürlüğü’nde toplandı.

  oplantıya Vali Baruş’un yanı sıra Yalvaç, Atabey, Eğirdir, Senirkent ve Gelendost ilçelerinin; Kaymakamları, Belediye Başkanları ve Sulama Birliği Başkanları, DSİ 18. Bölge Müdürü Rahmi Şahin, ilgili kamu kurumu müdürleri, Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, Isparta Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Kobuk ve ilgili ilçelerin Ziraat Odası başkanları katıldı.

  Toplantının başında bir açıklama yapan Vali Baruş, yaşanan son mevsimsel şartların da etkisiyle Eğirdir Gölü’ndeki su miktarının ciddi anlamda azaldığını söyleyerek toplantıyla birlikte ilave tedbirler almak zorunda kalacaklarına vurgu yaptı.

  “2024 yılı sulama sezonunun oldukça zor geçeceği aşikârdır”

  Vali Baruş: “ Eğirdir Gölü Havzası’nda son 5 yıldır yağışların uzun yıllar ortalamasına göre önemli ölçüde azalması, artan ortalama sıcaklık değerleri ile birlikte göl yüzey alanından buharlaşan su miktarı ve artan sulama suyu ihtiyacı ve diğer sebeplerden dolayı, Eğirdir Gölü kotu bu süreç içerisinde sürekli azalan bir eğilim göstermiş ve 15.10.2023 tarihi itibariyle gölün kotu 914,52 m ve göldeki kullanılabilir su miktarı -65,585 hm³ olarak tespit edilmiştir. 2023 yılı sulama sezonunda yaşanan gelişmeler ve gölün hâlihazırdaki durumu dikkate alındığında, 2024 yılı sulama sezonunun oldukça zor geçeceği aşikârdır.

  Kötü Durum Senaryosu

  Kötü durum senaryosu olarak 2024 yılı sulama sezonu öncesinde, Eğirdir Gölü kotundaki azalmanın dengeye ulaşarak artışa geçtiği kabul edilen 01.11.2023 tarihi ile gölden sulama suyu alınması planlanan 01.05.2024 tarihi arasında göle gelebilecek su miktarı son 5 yılın ortalaması olarak hesaplanmıştır. Buna göre söz konusu tarihler arasında Eğirdir Gölüne rezervuar alanına net giren akım miktarının 172,048 hm³ olması beklenmekte ve 1 Mayıs 2024 tarihi itibariyle göldeki kullanılabilir su miktarının 106,463 hm³’e ulaşması beklenmektedir. 1 Mayıs 2024 tarihi ve 1 Kasım 2024 tarihi arasında Gölden gerçekleşebilecek net tüketim miktarının, son 5 yılın ortalaması dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda 335,469 hm³ olması beklenmektedir. Buna göre Eğirdir Gölü 2024 yılı sulama sezonuna %68’ su kısıdıyla girecek olup minimum su seviyesinin altında dahi su kullanılsa sulama sezonu tamamlanamayacaktır.

  İyi Durum Senaryosu

  Diğer taraftan iyi durum senaryosu olarak, 1990-2022 yılları arasında gerçekleşen göl rezervuar alanına ortalama net giren akım miktarı dikkate alındığında, söz konusu değerin 285,60 hm³ olması beklenmekte ve 1 Mayıs 2024 tarihi itibariyle göldeki kullanılabilir su miktarının 220,015 hm³’e ulaşması beklenmektedir. 1 Mayıs 2024 tarihi ve 1 Kasım 2024 tarihi arasında Gölden gerçekleşebilecek net tüketim miktarının, 335,469 hm³ olması beklenmektedir. 2022 yılı sulama sezonu sonrasında söz konusu senaryoya göre gölün minimum kotuna düşmemesi için % 34 kısıtlı sulama yapılması gerekmekte olup, 2024 yılının da oldukça zor geçeceği tahmin edilmektedir.” diye konuştu.

  Ardından DSİ 18. Bölge Müdürü Şahin, başta Eğirdir Gölü olmak üzere Isparta ili genelindeki tarımsal sulama kapasitesi, geçmiş dönem istatistikleri ve olası senaryolar hakkında kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.

  Toplantıda bulunanlar da kuraklığın en az zararla atlatılabilmesi için alınması gereken tedbirler hakkında görüşlerini bildirdi.

   

  Son Haberler

  75 MİLYON YILLIK T-REX’İN MİDESİNDE İKİ YAVRU DİNOZOR FOSİLİ ÇIKTI

  Fosil, midesinde av maddeleri korunmuş olan ilk tiranozor iskeleti. Bilim insanları 5 ila 7 yaşlarında...

  ISPARTA32SPOR’A HAKEM TOKADI

  Türkiye Futbol Federasyonu 2. Lig Kırmızı Grupta mücadele eden Isparta32spor deplasmanda Mehmet Küçük Durmuş...

  KEDİ SAHİBİ OLMAYLA ŞİZOFRENİ ARASINDA GİZEMLİ BİR BAĞLANTI BULUNDU

  Yeni bir araştırma, kedi sahibi olmanın şizofreniyle ilişkili bozukluklara yakalanma riskini iki katına çıkarabileceğini öne sürüyor. Avustralyalı...

  ANTİBİYOTİKTE TÜRKİYE DÜNYADA 3’ÜNCÜ SIRADA

  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye, antibiyotiklerin basit hastalıklara karşı etkisiz kaldığı ülkeler arasında...